Jaungyde
Forsamlingshus
Nær Ry - festlokale - koncertsted

 

En fest kan ikke gøres om - vælg de rigtige partnere

Her har vi samlet en række samarbejdspartnere som vi eller vores lejere kan anbefale.

Flere af dem er vant til at komme i huset, hvilket gør det nemmere for dig.

 

 

 

 

 

Vi forhandler alt i dekorations sten, fade,
vandperler, pynt, lys og servietter.
Se og bestil alle vores varer på 
 
 

HUSK vi leverer fragtfrit i hele Danmark ved bestillinger over kr. 500,00!

 

 

..........................................................................................................................................................

 

 
Jukebox udlejning.
 
Den tid er forbi, hvor en jukebox kun kunne indeholde 200 sange, og hvor skift mellem sangene betød lange pauser. Sir Juke, som udlejes hos JukeboXpressen.dk i Skanderborg og Hasselager, er en ny, dansk produceret jukebox, hvor der er tænkt på alt. Den er utroligt nem at betjene via den store 19" touch skærm, hvor alt foregår på dansk.
 
Den indbyggede pianistfunktion betyder, at Sir Juke kan spille til jeres medbragte festsange. Find melodien, vælg antal vers, tryk "spil" og Voila! Sir Juke spiller forspil og akkompagnerer derefter det ønskede antal vers!
 
Sir Juke er altid opdateret med de nye hits, ligesom man blandt de mere end 4500 sange finder alle de gode, gamle hits, som alle kender og kan synge med på. Med en PIN-kode får du mulighed for at begrænse andres adgang til Sir Juke. Et stort antal indbyggede temaer og spillelister gør det nemt for dig at holde musikken indenfor en bestemt genre eller tema som f.eks. disco, 80er, after skiing, MGP eller noget helt andet. På sirjuke.dk er der endvidere mulighed for at lave sin egen spilleliste inden festen.
 
          Se mere på 
 

.................................................................................................................................................................................

Hos Middagspianist.dk finder du professionelle, lokale pianister fra bl.a. Skanderborg og Århus, som enten har en konservatorie-uddannelse bag sig, eller som har spillet professionelt i en årrække.

De fleste af pianisterne har et bredt allround repertoire bestående af jazz, pop, evergreens, danske sange fra f.eks. Højskolesangbogen. Skulle du have specielle ønsker som f.eks. et 100% klassisk repertoire, så løser vi som regel også dette. Pianisterne medbringer eget el-klaver, som lyder som et almindeligt klaver. Der er ingen rytmebox eller lignende blandet ind i det. 

Pianisterne spiller til spisning, reception, velkomst osv. men IKKE til dans. De synger som udgangspunkt ikke, og de tager ikke initiativ til skålesange og fællessange.

De akkompagnerer gerne gæsternes medbragte sange, og de spiller gerne brudevalsen osv.

De er ikke entertainere men lægger en dejlig, diskret baggrundsstemning, så hyggen spreder sig i lokalet.

 

Se mere på www.middagspianist.dk eller ring og få en snak på tlf. 2992 2090.

.................................................................................................................................................................................

 

 

Lækker hjemmelavet mad til din næste fest.

Klik på www.hs-slagteri.dk  

.................................................................................................................................................................................

Hos Live Dansebands finder du et stort udvalg af dansebands, praktisk opdelt efter geografi, størrelse, genre mm. Det gør det hurtigt og nemt for dig at finde det helt rigtige band til festen. For de fleste bands finder du repertoireliste, lyd og/eller video samt en beskrivelse af orkesteret.

Hvis du har supplerende spørgsmål eller mangler gode råd, er det bare at ringe eller skrive. Du er også meget velkommen til at kigge ind på kontoret på Adelgade midt i Skanderborg. Her kan du kan få kompetent vejledning af en professionel musiker.

Se mere på www.livedansebands.dk 

Ring til tlf. 2992 2090 eller skriv til mail@inmusic.dk   

Jaungyde Forsamlingshus      Ravnsøvej 51      8680 Ry        

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk